Zasiłek pielęgnacyjny

Jak ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny?

Należy pobrać Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego dostępny w  Centrum Usług Społecznych  w Gminie Świdwin lub pobrać druk wniosku wraz z załącznikami ze strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin-aktualizacja-na-dzien-29052018-r-do-stosowania-takze-na-okres-20182019

Poprawnie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć w Centrum Usług Społecznych  w Gminie Świdwin - organie właściwym  ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Godziny przyjęć wniosków

Poniedziałek- czwartek: w godzinach  715 - 1515 . Piątek jest dniem bez interesanta.

Kto może otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji

  • niepełnosprawnemu dziecku,

  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się  osobie, która ukończyła 75 lat i nie posiada prawa do dodatku pielęgnacyjnego w organie emerytalno-rentowym.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nie przysługuje:

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie oraz osobie z prawem do dodatku pielęgnacyjnego w organie emerytalno-rentowym.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego

Wysokość zasiłku od 01.11.2020r. wynosi 215,84 zł miesięcznie.

Jak wypłacany  jest zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane nas czas określony, wówczas prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

BRAK KRYTERIUM DOCHODOWEGO

Wymagane dokumenty

określone w  ustawie o świadczeniach rodzinnych i Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych  oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach  o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, tj. :

  • orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności albo  lub orzeczenie  o znacznym stopniu niepełnosprawności.

  • oświadczenie o niepobieraniu dodatku pielęgnacyjnego w organie emerytalno-rentowym (dot. osób, które ukończyły 75 rok życia)

Termin i sposób załatwiania

Postępowanie w sprawie przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej w terminie 30 dni od daty złożenia poprawnie wypełnionego i z pełną dokumentacją wniosku.

Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania za pośrednictwem Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Gminie Świdwin.

Odwołanie nie podlega opłacie skarbowej.

Wytworzył:
CUS w Gminie Świdwin
Udostępnił:
Grudnicki Juliusz
(2013-09-28 18:36:50)
Ostatnio zmodyfikował:
Grudnicki Juliusz
(2021-12-05 18:57:43)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki