Świadczenie wychowawcze (500+)
Świadczenie wychowawcze jest realizacją rządowego programu „Rodzina 500+”. Jest to program finansowany ze środków budżetu państwa, zgodnie z ustawą z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2019r., poz. 2407 z późn. zm.).
Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja następnego roku.
Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, do końca okresu świadczeniowego.
Sytuacje szczególne:
-
Urodzenie się dziecka, objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej:
- Świadczenie przysługuje nie wcześniej niż od dnia odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub umieszczenia dziecka w domu pomocy społeczne
- Świadczenie przysługuje również, gdy wniosek zostanie złożony w okresie 3 miesięcy, od zaistnienia powyższego faktu.
-
Śmierć rodzica, opiekuna prawnego dziecka albo opiekuna faktycznego dziecka
- Drugi rodzic w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci rodzica, opiekuna prawnego dziecka albo opiekuna faktycznego dziecka, którym zostało przyznane świadczenie, może złożyć ponownie wniosek o świadczenie. Wtedy świadczenie przysługuje od kolejnego miesiąca, w którym nastąpiła ostania wypłata 500+.
-
Opieka naprzemienna
- Kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.
- Zasada dotyczy przypadku, gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.
Kryteria przyznania
Świadczenie wychowawcze przysługuje:
- matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, z zastrzeżeniem opieki naprzemiennej (zgodnie z orzeczeniem sądu), albo
- opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego, albo
- opiekunowi prawnemu dziecka, albo
- dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
- dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
- pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;
członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe stanowią inaczej.
UWAGA
Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmie wypłatę świadczeń wychowawczych tzw. 500+.
Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Wnioski od 1 stycznia 2022 r. (na nowonarodzone dzieci) będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia” do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.
Wnioski na nowy okres, tj.: od 01.06.2022r. do 31.05.2023r. można składać wyłącznie drogą elektroniczną do ZUS już od 01.02.2022r.
Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. W sprawach objętych ww. okresem nadal należy kontaktować się z pracownikami Centrum Usług Społecznych w Gminie Świdwin.